Zestawy domofonowe wspierające technologię IP stają się coraz popularniejsze. Zapewniają szerokie możliwości zdalnego sterowania i monitoringu. W dzisiejszym tekście sprawdzimy, ile kosztuje domofon IP oraz jak go wybrać. Zapraszamy do lektury!
Łatwa weryfikacja osób chcących uzyskać dostęp do budynku czy wejść na teren naszej posesji to jedne z wielu zadań, jakie mogą realizować współczesne domofony IP. Dzięki możliwości podłączenia do sieci komputerowej LAN urządzenia domofonowe mogą być sterowane nie tylko z poziomu stacji abonenckiej w mieszkaniu czy w biurze. Połączenie ze stacją bramową można uzyskać również zdalnie poprzez aplikację mobilną lub przekierowanie rozmów na telefon.
Spis treści
Jak działa domofon IP?
Nowoczesny domofon IP działa w oparciu o protokół TCP/IP i możliwości wynikające z jego podłączenia do sieci LAN z dostępem do internetu. Komunikacja sieciowa umożliwia, chociażby łatwą realizację funkcji interkomu, czyli prowadzenia rozmów pomiędzy abonentami. Interkom jest szczególnie przydatny w obiektach biurowych. Warto również wspomnieć o ogromnych możliwościach zdalnego nadzoru nad systemem poprzez oprogramowanie i aplikacje mobilne.
Jak wybrać domofon IP?
Bez wątpienia inwestycja w zestaw domofonowy wspierający protokół TCP/IP to dobry pomysł niezależnie czy planujemy montaż urządzenia w domu, bloku czy biurowcu. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam wybrać domofon IP.
- Wyświetlacz – sprzęt powinien mieć duży i czytelny ekran o przekątnej ok. 7-10”. Droższe modele mogą być wyposażone w praktycznych panel dotykowy.
- Interfejs LAN – moduł Ethernet powinien obsługiwać sieć LAN w standardzie prędkości minimum 10/100 Mbps.
- Tryb głośnomówiący – w przypadku pomieszczeń biurowych dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowy głośnik.
- Dostępność wejść i wyjść – dodatkowe wejścia oraz wyjścia mogą pomóc w sterowaniu wieloma elektrozaczepami, a także integracji z systemem SSWiN.
- Solidna obudowa – w przypadku miejsc intensywnie użytkowanych przez różne osoby należy zwrócić uwagę na solidność materiałów, z jakich została wykonana obudowa.
- Współpraca z kamerami – dobrym pomysłem jest wybór sprzętu umożliwiającego podłączenie dodatkowych kamer IP.
- Zapis obraz na karcie SD – jeżeli zestaw domofonowy posiada kamerę, to powinien również umożliwiać zapis video na karcie pamięci.
Warto również zwrócić uwagę na technologię zasilania. Wiele modeli domofonów IP może być zasilanych nie tylko ze standardowej sieci 230 V, lecz również z użyciem sieci komputerowej. Taką możliwość zapewnia wsparcie dla technologii PoE (ang. Power over Ethernet).
Ile kosztuje domofon IP?
Najtańsze zestawy domofonowe można kupić już w cenie na poziomie kilkuset złoty. Wraz ze wzrostem skomplikowania instalacji oraz oczekiwanej funkcjonalności cena pojedynczego domofonu IP może sięgać nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Urządzenia z najwyższej półki zapewniają użytkownikom możliwość korzystania z funkcji rozpoznawania twarzy i wsparcia protokołu SIP 2.0, a sama kamera posiada dodatkowy emiter podczerwieni. Droższe domofony IP są często wyposażone również w specjalne systemy autoryzacji wejścia, np. wsparcie dla technologii RFID czy systemu UKEY. Zapewniają także kompatybilność ze standardem Ethernet Gigabit o prędkości 1000 Mbps.
Szukasz niezawodnego zestawu domofonowego IP?
Wygoda i bezpieczeństwo, jakie zapewnia nowoczesny domofon IP, sprawiają, że tego rodzaju sprzęt jest coraz popularniejszy zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych. Modele ze wbudowaną kamerą mogą pełnić rolę małych zestawów monitoringu. Wbudowane czytniki kart zbliżeniowych umożliwiają z kolei komfortowe otwieranie drzwi czy bramy posesji bez potrzeby używania klucza mechanicznego. Jeżeli szukasz niezawodnego zestawu domofonowego, to pamiętaj, że dobre domofony IP znajdziesz w bogatej ofercie sklepu internetowego sklep-ecsystem.pl. Doświadczeni doradcy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia spośród setek produktów od uznanych w branży dostawców.