Jakimi zasadami powinien kierować się UX designer, by stworzone przez niego aplikacje były przyjazne dla użytkowników, wywoływały w nich pozytywne emocje i nie zostawały odinstalowywane po kilku tygodniach użytkowania? Podpowiadamy!

Dobrze zaprojektowana aplikacja mobilna to taka, która odpowiada na potrzeby użytkownika i realizuje biznesowe cele klienta. Oczywiście w przypadku różnych aplikacji mobilnych może oznaczać to trochę co innego, są jednak pewne ogólne zasady, które sprawdzają się praktycznie w każdym przypadku. Więcej o kolejnych etapach tworzenia aplikacji mobilnych przeczytasz na: https://appchance.com/pl/uslugi/mobile-app-development/. Poniżej przedstawiamy uniwersalne zasady, którymi warto się kierować podczas projektowania aplikacji mobilnych.

Projektowanie aplikacji mobilnych – użyteczność przede wszystkim

Aplikacja mobilna jest użyteczna wtedy, gdy realizuje określony cel, zadanie, na którym zależy użytkownikowi. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania aplikacji warto zadać sobie pytania: po co użytkownik ma zainstalować daną aplikację na swoim telefonie? Ma ona ułatwić mu zakupy w sklepie internetowym? Umożliwić zamówienie lunchu bez wychodzenia z domu? Wspomóc naukę języków? 

Odpowiedź na to pytanie na pozór wydaje się oczywista, ale chodzi przede wszystkim o to, by uświadomić sobie wartość, jaką aplikacja ma wnieść w życie użytkownika. Wszystkie wymienione wyżej czynności można wykonać również na komputerze lub bez użycia urządzeń mobilnych, np. robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym, składając zamówienie przez telefon czy ucząc się z podręcznika. Dzięki aplikacji mobilnej można to jednak zrobić prościej / szybciej / bez wychodzenia z domu / w bardziej interesujący sposób. Firma tworząca aplikacje mobilne Appchance zawsze na pierwszym miejscu stawia potrzeby użytkownika. Warto brać z niej przykład, by odnieść sukces w świecie aplikacji mobilnych.

Mniej znaczy więcej

Interfejs aplikacji mobilnej powinien być przejrzysty, by użytkownik mógł łatwo znaleźć to, czego potrzebuje. Pamiętaj, że nawet smartfon z największym możliwym wyświetlaczem daje dość niewielkie pole, nie należy więc zapełniać go zbyt rozbudowanymi komunikatami, wielością opcji czy zbędnymi ozdobnikami. Warto zadbać również o to, by od celu nie oddzielała użytkownika zbyt duża liczba kliknięć, jakie musi wykonać. Pomoże w tym ograniczenie liczby przekierowań, checkboxów czy pól do wypełnienia do minimum. 

Zadbaj o bezpieczeństwo użytkowników

Nawet najbardziej intuicyjna w obsłudze aplikacja, wyróżniająca się najpiękniejszym interfejsem, nie zdobędzie uznania użytkowników, jeśli korzystanie z niej nie będzie w pełni bezpieczne. Dlatego solidna ochrona danych osobowych to podstawa. Wyciek wrażliwych danych nie tylko naraża użytkowników na niebezpieczeństwo, ale również może być przyczyną strat finansowych wynikających z odpływu klientów lub kosztów odzyskiwania danych oraz naruszyć reputację firmy Twojego klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj