Domena to inaczej adres, pod którym naszą stronę internetową znajdą internauci. Jej wybór nie powinien być dziełem przypadku. Trzeba dokładnie przemyśleć, jaką domenę wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić przy tym uwagę.
Wybór domeny internetowej nie wydaje się niczym skomplikowanym, dopóki nie zaczniemy szukać dla siebie właściwego adresu. Wtedy często pojawia się problem. Najlepsze nazwy są już przeważnie zajęte, dlatego wymyślenie nowej domeny i do tego wolnej, może przyprawić o ból głowy. Przy wybieraniu domeny internetowej warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Warto stawiać na prostotę
Chociaż nie jest łatwo wymyślić nazwę dla domeny internetowej, trzeba jednak poświęcić na to jak najwięcej czasu, żeby efekt był co najmniej zadowalający. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to kojarzenie domeny z branżą, w jakiej działamy. To dobry kierunek, ale nie zawsze pozwala znaleźć odpowiednią nazwę. Trzeba bowiem pamiętać, że domena internetowa powinna być jak najprostsza. Co to właściwie oznacza? Nazwa nie powinna być długa ani skomplikowana. To musi być słowo, które łatwo zapada w pamięć i do tego nie jest zbyt podobne do znanych serwisów, bo wtedy łatwo o pomyłkę. Nazwa musi być również taka, żeby ją można łatwo podać w rozmowie bez konieczności przeliterowania. Najlepiej wytypować kilka nazw i sprawdzić dostępność każdej na stronie rejestratora domen (np. Domeny.pl).
Znaki diakrytyczne
Od kilku lat można już rejestrować domeny internetowe ze znakami diakrytycznymi (np. ś, ę, ń itd.). Tutaj jednak trzeba dobrze rozważyć dwie kwestie. Może wydawać się, że użycie takich znaków w domenie będzie czymś naturalnym, ale w praktyce większość internautów jest już przyzwyczajona do wpisywania adresów internetowych bez polskich znaków. To trzeba przemyśleć. Na pewno z takich znaków trzeba zrezygnować, gdy z naszej strony internetowej mają także korzystać obcokrajowcy. Pewne jest, że żaden z nich nie będzie sobie zawracał głowy wpisywaniem znaków diakrytycznych.
Jakie rozszerzenie?
Należy się również dobrze zastanowić nad rozszerzeniem domeny. Czasami nazwa może być dostępna tylko z określonym rozszerzeniem i wtedy nie mamy wyjścia. Gdy jednak jest komfort wyboru, trzeba go podjąć świadomie. Dla stron o zasięgu ogólnopolskim najlepszym rozwiązaniem będą domeny .pl. Gdy jednak koncentrujemy się na rynku lokalnym, lepiej postawić na rozszerzenie regionalne. Gdy chcemy aktywnie działać w Europie, warto postawić na .eu, a zasięg globalny zapewni końcówka .com, Do tego warto wziąć pod uwagę również tzw. nowe domeny (nTLD), które często najlepiej oddają charakter strony (np. .blog, .pizza itp.).
Domena internetowa to adres, pod którym znajdą nas internauci. Warto zadbać, żeby to był adres zapadający łatwo w pamięć, a do tego oddający charakter witryny.