Płyta winylowa przez dość długi czas uchodziła już za przeżytek, ale w ostatnich latach widać odrodzenie tego nośnika. I nie jest to tylko sentyment – winyle mają swoje zalety, które coraz więcej osób docenia. Dlaczego więc warto mieć w domu winylową kolekcję?

Niesamowita jakość dźwięku

Lepsze brzmienie płyt winylowych to fakt. Mają one po prostu inny dźwięk, głębszy i bardziej klimatyczny, czego nie da się porównać z żadnym innym nośnikiem. Ich wielkość i delikatna budowa są pewnym utrudnieniem, bo z płytą winylową raczej nie da się wyjść na zewnątrz, z drugiej strony jednak, takie ostrożne traktowanie krążka i nastawianie gramofonu to ceremoniał, który dodatkowo pogłębia muzyczne doznania.

Żywotność czarnej płyty oraz jej idealne brzmienie można wydłużyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji – winyle powinno się przechowywać w określony sposób, wskazane jest też ich regularne czyszczenie oraz dbanie o poprawne działanie gramofonu. Niewielkie uszkodzenia często da się naprawić, nie ma więc obaw, że żywot płyty będzie zbyt krótki.

Oryginalne hobby

Kolekcjonowanie fizycznych płyt to całkiem inne doznanie niż streaming. Winylowe płyty mogą być częścią aranżacji wnętrza i równie efektownym dodatkiem co biblioteczka z książkami albo autorska kolekcja dzieł sztuki. Winyle często mają atrakcyjne okładki, co można wyeksponować, poza tym samo polowanie na unikalne płyty jest dla wielu osób ciekawym doświadczeniem.

Właśnie ten oryginalny wygląd może być częścią promocji własnej twórczości. Osoby tworzące muzykę wybierają różne nośniki, a płyty tłoczone w XDiSC wyróżniają się nietypowym kolorem i specjalnymi efektami. Takie płyty są bardzo cenione przez kolekcjonerów, bo zwykle jest ich mało, a unikalna szata graficzna ożywia nagromadzony zbiór płyt.

Finansowa inwestycja

Płyty winylowe potrafią osiągać zawrotne ceny. Dotyczy to głównie egzemplarzy starych, z kultowych edycji, które są poszukiwane przez fanów na całym świecie. Ładnie wydane winyle często zyskują na wartości, ponadto warto inwestować w niszowe, prestiżowe projekty, które po latach mogą być poszukiwane przez melomanów. Dobrym sposobem na zarobek jest też szukanie starych płyt na aukcjach bądź w antykwariatach – nierzadko udaje się takie płyty odsprzedać za nawet kilkakrotność pierwotnej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj