Użytkownicy komputerów często mogą się spotkać z pojęciami hardware i software, ale czy wiedzą, co to jest? Jak zadamy pytanie „wiesz, co to hardware?” W większości przypadków otrzymamy potwierdzające kiwanie głową i przerażenie w oczach, bo niby każdy wie, a tak naprawdę nie wie prawie nikt, to samo dotyczy software. A jak zestawimy te dwa pojęcia w jednym pytaniu często usłyszymy „a to nie to samo?”.
Te pojęcia są bardzo podobne a jednocześnie ich obce brzmienie powoduje, że są mylone. Jednak pod tymi nazwami ukryte są rzeczy znane na bardzo dobrze.
Dzisiaj postaram się przybliżyć wszystkim, co to jest hardware i software, i co kryje się pod tymi jakże ogólnymi nazwami.
Obydwie te nazwy odnoszą się do sprzętu komputerowego, który możemy znaleźć w każdym domu, biurze, czy instytucji. Obydwa te pojęcia są ze sobą połączone i uzupełniają się wzajemnie. Można by powiedzieć, że bez siebie nawzajem są bezużyteczne.
Spis treści
Co to jest hardware?
Zacznijmy, więc od początku i odpowiedzmy na zadane w tytule pytanie, co to jest hardware?
Najprościej można by odpowiedzieć, że hardware są to fizyczne części komputera. Zaliczamy do tej grupy wszystko, co znajdziemy w obudowie komputera a także wszystkie peryferia podłączone do niego.
Jeżeli ktoś by się pokusił o zdjęcie obudowy swojego komputera, (czego nie zalecam robić, jeżeli się na tym nie znamy) znalazłby tam następujące elementy:
- Płytę główną – jest to największa część wewnątrz komputera, na której montuje się większość pozostałych komponentów komputera, służy ona do komunikacji miedzy pozostałymi elementami składowymi. Znajduje się na niej procesor, pamięć operacyjna. Jest do niej podłączona przez specjalne gniazdo karta graficzna. Znajdują się na niej gniazda do podłączenia dysku twardego i napędu optycznego. Posiada również wyjścia peryferyjne, przeważnie są to złącza USB.
- Procesor – jest to serce komputera, to on odpowiada za wykonanie zleconych komputerowi poleceń. Technicznie jest to zamknięty hermetycznie układ scalony z umieszczonymi na spodzie nóżkami. W środku znajduje się kryształ krzemu, na który została naniesiona sieć nawet kilkuset milionów tranzystorów.
- Pamięć operacyjną RAM – jest to mała, przeważnie zielona, z widocznymi mikroprocesorami na powierzchni. Służy ona do przechowywania aktualnych operacji. Ogólna zasada jest taka, że im więcej pamięci RAM tym szybciej komputer pracuje, ponieważ nie musi sięgać „głębiej” i ma wszystko w pamięci.
- Dysk twardy – to nic innego jak trwała pamięć, mamy na nim zapisane wszystkie dane, które nie znikają po wyłączeniu komputera.
- Kartę graficzną – jest to komponent, który odpowiada za prawidłowe wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Może być to oddzielna część a może też być zintegrowana z płytą główną.
- Napęd optyczny (najczęściej DVD) – napęd służący do odtwarzania informacji zawartych na płytach CD/DVD
Z zewnątrz zauważymy, że do komputera podłączony jest:
- Monitor – oczywiste jest, że służy do wyświetlania obrazu przesłanego z karty graficznej. Bez niego nie dałoby się korzystać z komputera.
- Mysz komputerowa – jest to urządzenie wskazujące, służące do wydawania poleceń komputerowi poprzez klikniecie w odpowiednie miejsce na obrazie wyświetlanym na monitorze.
- Klawiatura – jest używana głownie do wpisywania tekstu na komputerze. Na klawiaturze komputera znajdują się klawisze z literami i cyframi, podobnie jak w maszynie do pisania, ale są także klawisze specjalne.
- Drukarka – służy do przenoszenia efektu naszej pracy z komputera na papier, drukować można dokument tekstowe jak i grafikę lub zdjęcia.
Czyli jak widać powyżej hardware to cały nasz sprzęt komputerowy. Niestety byłby całkowicie nieprzydatny gdyby nie software. Czym jest, więc ten software? Najprościej to oprogramowanie, które pracuje na naszym komputerze.
Co to jest Software?
Software nie możemy dotknąć, jest czymś niematerialnym, ale niezbędnym do naszej pracy. Oprogramowanie to możemy podzielić na kilka podgrup.
Pierwsza z nich jest nierozerwalnie związana z hardware – są to sterowniki. Sterowniki służą do „poinformowania” naszego komputera, w jaki sposób ma się komunikować z poszczególnymi komponentami. Sterowniki są przeważnie już wgrane w nasz sprzęt i odczytywane automatycznie. Mogą być też dostarczane na zewnętrznym nośniku celem wgrania do komputera.
Najważniejszym oprogramowaniem jest oprogramowanie systemowe, – jeżeli procesor można nazwać sercem komputera to system operacyjny jest mózgiem. To on odpowiada za sprawną i efektywną komunikację między poszczególnymi komponentami oraz zainstalowanym oprogramowaniem.
Oprogramowanie użytkowe – to wszelkiego rodzaju programy takie jak gry, edytory tekstu czy przeglądarki internetowe. Bez nich komputer będzie normalnie pracował a to oprogramowanie jest tylko potrzebne nam, czyli użytkownikowi.
I na końcu oprogramowanie, który służy to tworzenia innych programów, tak, jeżeli chcemy napisać jakiś program np. grę to musimy mieć program, który będzie nam podpowiadał pewne gotowe rozwiązania tzw. Biblioteki, bez tego nie ruszylibyśmy z miejsca z naszym pomysłem na grę.
Podsumowując hardware i software na pewno nie jest tym samym. Są to całkiem odmienne pojęcia dotyczące naszej pracy z komputerem i dobrze by było żeby każdy z nas potrafił je odróżniać. Pewnym jest też, że oba te pojęcia żyją w symbiozie ze sobą i oddzielone tracą swoją funkcjonalność.
Gdyby nasz sprzęt komputerowy porównać, przez analogię do człowieka to odpowiadając na pytanie, co to jest hardware i software śmiało możemy powiedzieć, że to ciało i umysł naszego komputera.