Rozpoznanie potrzeb naszej cery to podstawowa kwestia. Jest to niezwykle pomocne w późniejszym wyborze odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której utrzymamy skórę w dobrej kondycji. Wiele osób zastanawia się, jak samodzielnie sprawdzić, jaką mają cerę. Normalna, sucha czy może tłusta? Tymczasem skóra wrażliwa często mylona jest z alergiczną. Jak poprawnie je rozróżnić?
Spis treści
Jak wygląda skóra wrażliwa?
Skóra wrażliwa jest bardzo trudna w codziennej pielęgnacji, ale prosta w rozpoznaniu. Osoby, które zmagają się z tym problemem, doskonale wiedzą, czym jest uczucie swędzenia, pieczenia, widoczne zaczerwienienia czy wysypki. To objawy, które nie tylko wyglądają nieestetycznie i sprawiają problemy przy aplikacji kosmetyków kolorowych, ale powodują także duży dyskomfort w codziennym życiu. Warto więc dowiedzieć się więcej o poprawnej pielęgnacji takiej skóry, dzięki czemu możliwe będzie złagodzenie występujących symptomów i przyniesienie oczekiwanej ulgi.
Taka cera jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju czynniki, które stale obecne są w naszym życiu. Ponieważ zostały zaburzone jej naturalne mechanizmy obronne, to reaguje ona od razu, gdy tylko mamy styczność z niepożądanymi bodźcami.
Skóra wrażliwa – tego unikaj
Każdy, kto posiada taką skórę, potrafi wskazać czynniki, które sprawiają, że stopniowo pojawiają się wskazane wcześniej objawy. Zazwyczaj są to warunki atmosferyczne, z którymi mamy niestety częsty kontakt – jest to promieniowanie UV, spadki czy skoki temperatury, czy nawet silny wiatr. Ale nie tylko w takich przypadkach ujawnia się skóra wrażliwa. Czasami jest to także związane z cyklem miesiączkowym u kobiet, nadmierną ilością stresu czy spożywaniem ostrych potraw. Znaczenie ma także stosowana pielęgnacja, a u panów przede wszystkim golenie zarostu, które może bardzo podrażnić skórę.
Co więc zrobić? Przede wszystkim trzeba unikać gwałtownych zmian temperatury – tyczy się to także wody, której używamy podczas prysznica czy mycia wody. Postarajmy się odpowiednio chronić skórę poprzez aplikację kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej.
U kogo skóra wrażliwa występuje najczęściej?
Nierzadko to kobiety skarżą się na to, że skóra wrażliwa występuje właśnie u nich. Warto też dodać, że znacznie częściej występuje ona u osób o jasnej karnacji, a dodatkowo rudych lub jasnych włosach. Wielu dorosłych zmaga się z tym problemem, a powodem tego nie zawsze są uwarunkowania genetyczne. Trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem objawy zaczynają powoli ustępować.
Skóra wrażliwa czy może występująca alergia?
Warto wiedzieć, że skóra wrażliwa często przypomina alergiczną. Mowa m.in. o występujących objawach – jest to przede wszystkim pieczenie, widoczne zaczerwienienie czy nawet świąd. Co więc może wskazać nam różnicę? Jeżeli rzeczywiście mamy styczność z alergią, to wyżej wspomniane symptomy pojawią się po kontakcie z substancją, która wywołuje taką reakcję, ale nie zaraz po aplikacji. Zazwyczaj musi upłynąć nawet doba. Jeżeli więc użyjemy produktu, w którego składzie znajduje się składnik uczulający, dopiero później zauważymy niepokojące objawy. Ustąpią one po odstawieniu kosmetyku.