Przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń do powietrza zmieniają się bardzo często. Zwłaszcza w Unii Europejskiej. Rozmaite instytucje dążą do tego, aby zarówno gazów, jak i pyłów było w atmosferze jak najmniej, dlatego wymuszają na firmach zmianę modelu ich działania, a także nakładają obowiązki wykonywania różnych pomiarów. Dobrym na to przykładem jest symulacja emisji wspomnianych zanieczyszczeń. Do czego służy, jak się ją wykonuje i do kogo warto się zgłosić? Kwestie te wyjaśniamy poniżej!
Spis treści
Kto powinien wykonać symulację emisji gazów i pyłów?
Jak nietrudno się domyślić, celem takiego badania jest sprawdzenie, jak dużo zanieczyszczeń przedostaje się do atmosfery w związku z prowadzoną działalnością. Co ważne, analizowane są źródła punktowe, liniowe i powierzchniowe.
Symulacje przeprowadzają przede wszystkim zakłady produkcyjne, między innymi po to, aby przekonać się, czy spełniają określone normy i wymagania, wynikające z aktualnych przepisów. W razie ewentualnych nieprawidłowości są w stanie wprowadzić stosowne zmiany, które obniżą poziom emisji.
Zanieczyszczenia sprawdzają także inne podmioty – na przykład instytucje samorządowe, czy też oczyszczalnie. Warto podkreślić również, że analiza emisji gazów i pyłów do powietrza może być wymagana w ramach raportu o oddziaływaniu na środowisku. Potrzebują jej ponadto inwestorzy starający się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Niezależnie jednak od powodu, symulacja emisji pyłów i gazów do powietrza musi zostać przeprowadzona przez specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi pozwoleniami, a także wyposażeniem. W przeciwnym wypadku wyniki takiego testu mogą zostać łatwo podważone lub odrzucone.
Na czym polega symulacja emisji zanieczyszczeń do powietrza?
A skoro przy tym jesteśmy, wypada wyjaśnić, jak to wszystko się odbywa. Zanim rozpocznie się główna symulacja, fachowcy analizują kluczowe dane wejściowe. Między innymi na podstawie informacji uzyskanych od klienta, a także tych uzyskanych w trakcie sprawdzania użytkowanych instalacji, systemów i urządzeń. Duże znaczenie ma ponadto zaplanowanie działań, które będą zgodne z aktualną metodyką wymaganą przez obowiązujące przepisy.
Dopiero po tego typu działaniach przygotowawczych realizowana jest faktyczna symulacja. Jej celem jest wskazanie ilości gazów i pyłów produkowanych przez zakład, jak również porównywanie otrzymanych wyników z wszelkimi wymogami nakładanymi przez ustawodawstwo krajowe i europejskie. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnych kar lub przygotować plan naprawczy, który pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ firmy na środowisko naturalne.
Wyniki symulacji emisji gazów i pyłów do powietrza
Gdy potrzebne badania zostaną zakończone, wynajęty podmiot przedstawia wyniki w formie graficznej i opisowej. W pierwszym przypadku zleceniodawca może zapoznać się między innymi ze szczegółowymi wykresami i tabelami, które dobrze obrazują to, jak wygląda aktualna sytuacja.
Jeśli zaś chodzi o wyniki opisowe, mają one charakter dokumentacji, która zawiera nie tylko suche liczby, ale też przydatne informacje na temat funkcjonowania firmy, ze szczególnymi uwzględnieniem procesów i urządzeń generujących najwięcej zanieczyszczeń.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze wnioski przygotowywane na podstawie uzyskanych wyników. Dzięki nim łatwo określić, czy zakład spełnia wymogi i co można zrobić, by zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko.
Pamiętaj, że przydatność i skuteczność symulacji emisji gazów i pyłów do powietrza zależy w dużej mierze od tego, kto ją wykonuje. Z tego powodu warto współpracować ze sprawdzonymi, doświadczonymi i cenionymi podmiotami. Tylko specjaliści od spraw środowiskowych mogą zagwarantować stworzenie poprawnych wniosków, na podstawie których będzie można dostosować pracę zakładu, a co za tym idzie, uniknąć ewentualnych kar finansowych. A jak wiadomo, bywają one naprawdę dotkliwe.