Każda firma korzystająca z różnego rodzaju systemów informatycznych lub utrzymująca stronę i sklep internetowy prędzej czy później stanie przed wyborem serwera. Wśród dostępnych opcji znajduje się dedykowany serwer w postaci fizycznej maszyny lub serwer VPS. Czym różnią się oba rozwiązania i które może okazać się korzystniejsze?
Spis treści
Czym jest serwer VPS, a czym serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to niezależna maszyna w postaci fizycznej, która przez cały czas jest wyłącznie do dyspozycji firmy lub biura. Użytkownik ma zatem pełną kontrolę nad serwerem. Wykorzystywany system operacyjny oraz cała konfiguracja są całkowicie indywidualne. Nie mają one również żadnych wirtualnych ograniczeń, jeśli chodzi o moc obliczeniową, która zależna jest bezpośrednio od możliwości serwera fizycznego.
Natomiast serwer VPS (ang. Virtual Private Server) jest serwerem wirtualnym, który jest niejako rozwiązaniem pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Serwer ten umieszczony jest na jednej maszynie fizycznej razem z kilkoma innymi. Każdy z tych serwerów jest jednak od siebie odizolowany. Cechą charakterystyczną odróżniającą go od serwera dedykowanego jest to, że kilku użytkowników korzysta równocześnie z zasobów sprzętowych jednego serwera fizycznego.
Server VPS – wady i zalety serwera wirtualnego
Każde z wymienionych wyżej rozwiązań posiada zarówno wady, jak i zalety. Do korzyści, które przemawiają za wyborem serwera VPS, należą miedzy innymi:
- możliwość łatwiej i szybkiej konfiguracji parametrów,
- możliwość prostego tworzenia kopii zapasowych,
- duża wydajność,
- dobry dostęp do internetu,
- możliwość posiadania serwerów w wielu lokalizacjach,
- stosunkowo niska cena zakupu i utrzymania serwera.
Korzystanie z serwera wirtualnego wymaga jednak podstawowego doświadczenia technicznego w zakresie instalacji, konfiguracji i aktualizacji z systemem operacyjnym, na przykład Linux lub Windows Server.
Serwer dedykowany – wady i zalety serwera fizycznego
Największą zaletą posiadania serwerów dedykowanych jest większa możliwość personalizacji ustawień, wyboru sprzętu oraz systemu operacyjnego i najczęściej też większa wydajność. Wiąże się to jednak z dość dużymi kosztami kupna i utrzymania sprzętu, koniecznością utrzymywania jednostki zapasowej na wypadek wystąpienia awarii, koniecznością przystosowania dedykowanego pomieszczenia oraz generuje koszty związane z zapewnieniem dostępu do internetu i prądu, które najczęściej przewyższają średni miesięczny koszt utrzymania serwerów wirtualnych VPS.
Podsumowując, przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru serwera należy najpierw zastanowić się, do czego docelowo ma on służyć i jaki jest poziom zaawansowania administratora. Serwer VPS dostępny oferowany na https://awhost.pl polecany jest dla większości średnich i dużych sklepów lub prowadzenia kilku stron klienckich. Serwery dedykowane przeznaczone są przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych i wymagających zastosowań w dużych przedsiębiorstwach.