Internet na stałe wszedł do naszego życia. Można powiedzieć, że stał się jednym z najważniejszych elementów naszej codzienności. Umożliwia błyskawiczną komunikację nie tylko z bliskimi, ale również na płaszczyźnie zawodowej. Pozwala efektywnie zaplanować dzień, zarządzać biznesem i działaniami pracowników czy domowymi finansami. Ponadto przez smartfon czy komputer możemy zrobić zakupy, opłacić rachunki, kupić bilet, zamówić kuriera, a nawet wziąć kredyt. Nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, jednocześnie często nie będąc świadomymi zagrożeń, jakie mogą czyhać na nasze dane z jego strony.

 

Sposoby ochrony przez szpiegowaniem w Internecie

Każdy, kto korzysta z Sieci jest narażony na nielegalne, nieetyczne szpiegowanie. Dlatego koniecznością jest odpowiednia ochrona zarówno komputera, tabletu, jak i smartfona. Obecnie każde z nich przechowuje wrażliwe dane, biznesową korespondencję, prywatne zdjęcia, filmy, a nawet numery kart oraz rachunków bankowych, więc ryzyko jest niewskazane.

Kto może chcieć mnie śledzić?

Istnieje wiele rodzajów malware, czyli złośliwego oprogramowania. Adware męczące nas reklamami, ransomware żądające okupu za zwrot plików, rootkit przejmujące rolę administratora na zainfekowanym urządzeniu, a także oprogramowanie szpiegujące, wirusy, robaki czy trojany – to tylko kilka spośród niebezpieczeństw czających się w Sieci. By nie miały dostępu do Twoich urządzeń, warto wdrożyć w życie poniższe działania.

Sprawdzaj aplikacje przez pobraniem

To, żeby pobierać aplikacje wyłącznie z sklepu Google Play czy Apple Store jest oczywiste, jednak warto wiedzieć, że nawet tam mogą znajdować się nie do końca bezpieczne aplikacje. Sprawdzaj zatem czy dana apka ma własną stronę oraz profile w social media – zwiększa to jej wiarygodność. Czytaj też dostępne w Sieci recenzje, można się z nich naprawdę dużo dowiedzieć. Zrezygnuj też z instalowania aplikacji mających mniej niż tysiąc pobrań.

Antywirus to konieczność

Wyłącznie oprogramowanie antywirusowe jest w stanie w pełni ochronić Cię przed przykrymi skutkami przechwycenia danych przez hakera. Jednak, aby było to rzeczywiście skuteczne działanie, nie powinieneś korzystać z darmowych wersji antywirusa, gdyż ich możliwości są w dużej mierze ograniczone.

Dobre Płatne oprogramowanie chroni urządzenie w czasie rzeczywistym analizując Twoje działania na bieżąco, wychwytując i blokując zagrożenia, posiada też skaner umożliwiający przeskanowanie całego dysku, a także poszczególnych plików oraz folderów. Ponadto oferuje opcję zapory sieciowej Firewall filtrującej ruch sieciowy, zwiększa bezpieczeństwo Twojej skrzynki mailowej dzięki filtrowi antyspamowemu i nieustannie aktualizuje bazę wirusów oraz niebezpiecznych aplikacji. Jeśli więc chcesz być w pełni chroniony przed szkodliwym oprogramowaniem, sprawdź listę programów antywirusowych, które zapewnią Twoim urządzeniom właściwy poziom bezpieczeństwa.

Nie korzystaj z publicznego WiFi

Obecnie większość z nas ma Interenet we własnym smartfonie, jednak zdarzają się kryzysowe sytuacje, kiedy musimy coś sprawdzić „na już”, a akurat skończył nam się pakiet. Zanim zdecydujemy się na ryzykowny krok połączenia się z publiczną siecią wi-fi, poszukajmy innego rozwiązania. Jeśli towarzyszy nam ktoś znajomy, możemy pożyczyć telefon od niego lub szybko wykupić pakiet uzupełniając środki na koncie.

Dlaczego? Badający ruch takiej sieci będą mieć dostęp do stron, które odwiedziłeś, haseł i udostępnionych danych. Pamiętaj więc, by w chwili, gdy naprawdę nie masz wyjścia i musisz skorzystać w publicznego wi-fi, logować się wyłącznie do stron szyfrujących ruch poprzez korzystanie z protokołu HTTPS.

Ogólnodostępne porty USB też łączą się z ryzykiem

Mimo, iż to rzadkie przypadki, mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Dlatego zdecydowanie lepiej nosić ze sobą powerbank.

To takie proste!

Dzięki tym kilku prostym działaniom będziesz w stanie zapobiec ryzyku przedostania się w niepowołane ręce Twoich danych wrażliwych oraz dostępów do prywatnych plików i finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj