czyszczenie telefonu z androidem

Telefon przeszedł długą drogę, od momentu wynalezienia i opatentowania w 1876 r. przez Aleksandra Bella, poprzez pierwsze telefony komórkowe Motoroli z 1973 r. aż po pierwszy telefon z systemem Android. To był 23 września 2008 roku, w tym dniu właśnie odbyła się premiera pierwszego telefonu komórkowego z systemem Android, był to Model Dream od firmy HTC, w Polsce sprzedawany pod nazwą G1 przez sieć Era (obecnie T-Mobile).

To był niezaprzeczalny krok milowy, telefony z systemem Android rozpoczęły oszałamiającą karierę wypierając starszych, klawiszowych braci. I pomimo mocnej konkurencji ze strony o rok starszego iPhone, otwartość i kompatybilność systemu Android pozwoliła telefonom z tym systemem stać się nr 1 na świecie pod względem ilości użytkowanym aparatów.

Nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez telefonu komórkowego. Nasze urządzenia nie służą już do dzwonienia czy przesyłania wiadomości tekstowych, są to prawdziwe kombajny multimedialne. Rozwój technologii pozwolił na ogromną miniaturyzację, to, co kiedyś było zarezerwowane dla komputerów stacjonarnych zostało przeniesione dzięki nanotechnologii do miniaturowych rozmiarów i upchnięte w opakowaniu mieszczącym się w kieszenie. Parametry typu 8 GB pamięci RAM czy 512 GB przestrzeni dyskowej, dawniej zachwycały w komputerze domowy, obecnie staje się standardem w telefonach komórkowych.

I tak właśnie należy traktować telefon komórkowy, jest to komputer, zarządzany przez system operacyjny. Tak jak komputer, oprócz wspaniałych możliwości niesie za sobą pewnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich jest gromadzenie i przechowywanie tzw. śmieci. Co może mieć różne negatywne skutki związane z działaniem telefonu komórkowego.

Jak wyczyścić nasz telefon z Androidem i pozbyć się rzeczy, które może spowalniać pracę naszego telefonu a nawet prowadzić do zawieszenia się systemu.

Dzięki kilku podanym poniżej sztuczką sprawimy, że telefon będzie zawsze w dobrej kondycji.

1.Częste aktualizowanie

Nie bez powodu producent systemu czy autorzy programów na telefony komórkowe bombardują nas cyklicznie informacjami o dostępnej aktualizacji. Programiści czuwający nad prawidłową pracą systemu i aplikacji wyłapują różne błędy i problemy z działaniem, które dla nas są niezauważalne, ale mogą stwarzać problemy z działanie telefonu. Po wykryciu takiej luki w systemie wysyłana jest łatka w postaci aktualizacji, dlatego zawsze należy je instalować, najlepiej ustawić tryb automatycznej aktualizacji po podłączeniu do sieci Wi-Fi. Dzięki temu telefon zrobi za nas całą pracę.

2. Usuwanie zbędnych aplikacji

Telefony komórkowe z systemem Android pozwalają nam na instalację i usuwanie różnych aplikacji. Czasem chcemy przetestować jakąś aplikację i okazało się, że to nie to, czasem jakaś gra nam się znudziła i po prostu o nich zapominamy. Każda aplikacja absorbuje cząstkę systemu i zajmuje przestrzeń na dysku. Co jakiś czas należy zrobić przegląd naszych zasobów i zbędne aplikacje po prostu odinstalować. Bardzo prosto zrobimy to wchodząc w menu ustawienia a następnie w Aplikacje, wyświetli się lista zainstalowanych aplikacji, klikamy w niechcianą i wybieramy przycisk odinstaluj.

To samo dotyczy zdjęć, on, co prawda nie mają wpływu na system, dopóki nie próbujemy przejrzeć kilka tysięcy fotek, ale zajmują sporo miejsca na dysku, co może spowalniać dostęp do innych rzeczy znajdujących się na nim. Dobrą praktyką jest zgrywanie, co jakiś czas zdjęć na komputer lub zainstalowanie oddzielnej karty pamięci tylko do zdjęć.

3. Aplikacje pracujące w tle

Korzystając z aplikacji musimy mieć świadomość, że jej zamknięcie nie przerywa do końca jej pracy. System Android przechowuje ją w gotowości dla szybszego uruchomienia, bo być może użytkownik za chwilę będzie chciał ponownie z niej skorzystać. Zależnie od marki, każdy telefon ma ustawiony sposób szybkiego dostania się do aplikacji w tle, ale ile marek tyle sposobów, najłatwiejszym i najbardziej uniwersalnym jest restart telefonu. Wybierając opcję uruchom ponownie, mamy pewność, że wszystko, co kryło się w cieniu zostało zamknięte. Przed wykonaniem tej operacji upewnijcie się tylko, że znacie kod pin lub kod blokady aparatu, bez tego uruchomienie telefonu może się stać niemożliwe.

4. Wyskakujące powiadomienia

Niby fajna sprawa, ale jak po raz enty przeglądarka daje znać, że ma nowy artykuł, który być może nas zainteresuje. Albo, że w grze mamy już nowe życia i trzeba grać już natychmiast. Może stać się to irytujące a na pewno pożera zasoby systemowe. W menu Ustawienia należy znaleźć opcję Powiadomienia i tam wyłączyć nachalnym aplikacją taką możliwość.

5. Historia przeglądarki i otwarte strony

To już ostatni z ważnych tematów, jeżeli chodzi o czyszczenie telefonu z systemem Android. Nasza przeglądarka internetowa. Jeżeli nie jesteście jakimiś wybrednymi użytkownikami telefonu to zapewne korzystacie z przeglądarki dostarczonej przez wraz z systemem, czyli Chrome. Po otwarciu przeglądarki należy zwrócić uwagę na liczbę w kwadraciku po prawej stronie, tuż obok paska z adresem internetowym. Liczba ta wskazuje ilość otwartych kart, czyli stron internetowych. Jak jest tam więcej niż 5, to nie jest dobrze. Klikam na kwadracik i zamykamy wszystko. Warto też wejść w ustawienia przeglądarki, wybrać Historia i wyczyść wszystko, chyba ze chcemy sobie coś zostawić to ręcznie usuwamy tylko niechciane.

A co z aplikacjami sprzątającymi?

Możemy znaleźć sporo aplikacji, które zrobią powyższe zadania za nas. Ale, jest to kolejna aplikacja, i to aplikacja, której musimy dać bardzo szeroki dostęp do naszych zasobów w telefonie. Aplikacja, która cały czas działa w tle i przez to pochłania część zasobów naszego systemu. Jeżeli już nie możemy poświęcić tych paru minut na samodzielne wyczyszczenie telefonu to wybierzmy aplikację czyszczącą od sprawdzonego dostawcy i przeczytajmy opinie o niej przed instalacją, pamiętając, że zrobi dokładanie to, co możemy zrobić sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj