W Twojej firmie znajdują się niepotrzebne dyski twarde, płyty CD/DVD lub Blu-ray, czy też pendrive’y i nie wiesz, co z nimi zrobić? Pamiętaj, że w sytuacji, gdy zawierają dane wrażliwe, nie możesz ich po prostu wyrzucić. Powinny zostać poddane zniszczeniu i utylizacji. Wszystko to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z obowiązujących przepisów. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić i o czym warto pamiętać w trakcie całego procesu.

Profesjonalne niszczenie nośników danych czy na własną rękę?

Podobnie jak w przypadku niszczenia dokumentów, także przy tej okazji masz do wyboru dwa rozwiązania – albo zrobisz wszystko własnoręcznie, albo nawiążesz współpracę z profesjonalistami, a więc firmą oferującą tego typu usługi. Która opcja jest lepsza? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw je przeanalizować.

Jak zniszczyć nośniki danych samodzielnie?

Na początek rozwiązanie tańsze, przynajmniej w teorii. Musisz wiedzieć, że nie sprowadza się ono do uszkodzenia lub połamania nośników danych. Jeżeli bowiem zawierają one dane wrażliwe, trzeba je zniszczyć przy pomocy specjalnej niszczarki. Co ważne, nie może być to standardowy sprzęt. Potrzebujesz modelu przystosowanego do cięcia płyt, plastikowych kart, kart pamięci lub dysków twardych.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ aktualne przepisy wskazują, że tego typu nośniki powinny zostać uszkodzone w taki sposób, aby nie dało się ich ponownie użyć. W domyśle, by zawarte w nich dane nie mogły zostać odczytane. Z racji tego, że zajmujesz się tym na własną rękę, ponosisz pełną odpowiedzialność. Jest to istotne ze względu na ewentualne kary, jakie grożą Ci za niedopełnienie obowiązków.

Na czym polega profesjonalne niszczenie nośników danych?

Jeśli nie chcesz kupować drogi niszczarek lub nie jesteś w stanie spełnić wymagań wynikających z ustawy, optymalna okaże się współpraca ze specjalistami. To oni wezmą na siebie odpowiedzialność za cały proces. Twój udział sprowadzi się do złożenia zamówienia i przekazania nośników, które trzeba zniszczyć.

Na pewno warto wspomnieć o tym, jak to wszystko się odbywa. Po podpisaniu umowy wskazujesz odbioru dysków twardych, kart pamięci, płyt i innych nośników. Zostają one zabezpieczone w pojemnikach, a następnie przewiezione do niszczarni. Tam, przy użyciu niszczarek, zostają uszkodzone i zutylizowane. Na koniec trafiają na wysypisko.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Możesz mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami. Otrzymasz certyfikat zniszczenia danych, a także nagranie z realizacji usługi. Zyskujesz jednocześnie sporą oszczędność czasu. Jest też naprawdę wygodne – zwłaszcza że nie musisz wykonywać praktycznie żadnych czynności.

Niszczenie nośników danych – postaw na sprawdzone metody

Co zatem zrobić z niepotrzebnymi nośnikami danych? Jeśli jest ich niewiele, a Ty masz dostęp do właściwej niszczarki, możesz pozbyć się ich na własną rękę. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy nośników jest sporo, lepszym wyjściem będzie podpisaniem umowy z wyspecjalizowanym podmiotem. Może on wykonać jednorazową usługę utylizacji nośników danych lub cykliczną – na przykład co miesiąc, co kwartał lub co pół roku.

Pamiętaj jednak o tym, aby współpracować ze sprawdzonymi firmami. Przed podjęciem decyzji koniecznie upewnij się, jak działają interesujący Cię fachowcy. Pod uwagę weź obecną ofertę, cennik i to, jak podchodzą oni do realizacji zleconych im zadań. Nie zapomnij również sprawdzić opinii na temat firmy. Często zawierają one przydatne informacje, które pomogą Ci w ostatecznym wyborze.

Nośniki danych zawierające dane wrażliwe muszą być niszczone i utylizowane zgodnie z restrykcyjnymi przepisami. Z tego powodu do całej sprawy należy podchodzić z uwagą. I to niezależnie od tego, czy zamierzasz działać sam, czy we współpracy z podmiotem zewnętrznym. W przeciwnym grożą Ci dotkliwe kary finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj